Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 14.12.2017

13/12/2017

 

 

 

tat konserve günlük grafik :

Tamamlanıp yukarı yönde kopacakmış gibi hareketlenen ama sonrasında geri dönüp çıkışı bozan ve katlanamayan büyük çanak sağ tarafta oluşan OBO zirvesi ( 6.67-8.20 aralığında ) sonrasında çöküşe geçmiş.. OBO zirvesi yüksekliği olan "H" kadar aşağıya giden fiyat gözden düşmüş olacak ki daha da aşağılara kayarak "4.50" civarındaki destek alanına gelmiş.. Burada tutunabilir mi? Ortalamaya kadar yaşanan çıkış hamlesi ortalamanın üstüne çıkamadıkça sonraki hamle yeniden aşağı yönde gelişir diye beklenti oluşur genelde.. Geçmişte "4.21-6.00" aralığında çok gidip gelmiş olduğundan belki yeniden son indiği "4.43-5.78" aralığında bir yukarı aşağı hareketler içinde dip çalışmasına girer mi diye izlenebilir..

 

macd'nin son düşüşü onaylamaması ve pozitif uyumsuzluk yaratması da buralarda alıcılar ve satıcılar arasında bir savaşın verileceğinin işareti gibi gözüküyor.. Dip çalışması zaman alabilir ve toparlanıp yukarıya dönmesi için geçmişteki gibi yeni bir hikayeye ihtiyaç olabilir..

 

tekfen haftalık grafik: Son zamanlarda çok hızlı yükseldi.. Trend güçlü bir çıkış trendine dönüştü bu sene.. Muhteşem performans gösterdi.. 8 senelik büyük yatay alan veya çanak yukarı yönde katlandı da çanak katlanma hedefi kat kat aşıldı.. İkinci Fibonacci psikolojik hedefi de geçildi.. Ortalamalardan fazla uzaklaşmış olması kar satışlarını getirebilir diye düşünülebilir. Destek daha önceki tepenin üstünde gerçekleşebilir eğer hala çıkış trendini korumayı amaçladıysa.. "13.00-13.50" aralığı destek olarak bakılabilir. 20 haftalık üssel hareketli ortalama da oraya doğru çıkış içinde

Çıkış akımı devam ediyor ama dolar bazında hala çok gerilerde kaldı halka arz fiyatının ( 6.00 dolara yakın olduğunu hatırlatalım).. Bu sıralarda dolar bazında dip çalışması içinde denilebilir ve ( fiyatta piyasalarda çok ters olaylar gerçekleşmezse ) fiyat olarak "17.00-19.00" aralığına doğru gitmesi beklenebilir ama bu şirkette beklentiler çoğu zaman yönetim yapısı dolayısıyla gerçekleşmeyebiliyor.. Çıktığından beri yatırımcısına (dolar bazında bakılırsa) fazla bir şey kazandırmadığı gibi hala o fiyatın altında seyrediyor.. "12.57-8.15" arasındaki büyük çanağı tamamlayıp yukarı yönde hareketlendi.. Çanak katlama işlemi ( çanak kalınlığı olan "H" kadar yukarıya gidildiğinde ) gerçekleşirse de fiyat olarak beklenti zaten "17.50" civarı olarak ortaya çıkıyor TL bazında.. "13.50" civarı destek olarak ele alınabilir.. Hareketli ortalamaların altına inmedikçe tutulabilir..

 

Yatay alandan yukarı yönde kurtuldu.. Sert yükseliş olduğundan biraz dinlenebilir.. “8.50-5.80” bandı ( yaklaşık rakamlar) yukarı yönde katlansa ( "H" kadar yukarıya alsa bandın üstünden başlayarak) hedef olarak 11.00 ve üstü gözüküyor.. hareketli ortalamadan çok fazla uzaklaşması dolayısıyla zaman geçirerek ortalamanın kendisine gelmesini bekleyebilir ve ortalamayla kavuşmak isteyebilir.. Yatırımların devreye girmesi ile fiyattaki beklenti seviyesi daha da yukarılarda oluşuyor gelecek seneler için.. "7.00" civarı güçlü destek haline dönüştü..

 

 

Grafikte gösterilen üçgenden aşağıya koptu.. üstüne üstlük hareketli ortalamaların da altına sarkınca düşüş hızlandı ve kayıplar arttı.. "3.98" deki son dibin de altına indi.. Şimdi de 2014 senesinde oluşan "3.47" dibi test ediliyor.. Biraz tepki geldi ama eski şaşaalı dönemini kaybetti.Endeksin tepelerde dolaştığı şu günlerde senedin aşağıya yol alması dertli bir duruma işaret etmekte.. Tepki çıkışının gücünü takip etmek gerekir.. Fazla yükselemeden geri dönüş olursa "3.47" dibine bakılır.. Orada da durulup durulmayacağı garanti değil.. Tepki "4.50" ye yanaştıkça satıcılar baskın çıkabilir görüntüye göre

"5.55-5.69" diplerini bağlayn destek çizgisinin kırılması senette düşüşün devam edebileceğine işaret ediyor.. "5.69" daki dibin altına da sarkarsa bu sefer hedef "5.55" deki dibin test edilmesi olacaktır.. Düşüşü durdurup durduramayacağı piyasa şartlarına göre o zaman geldiğinde değerlendirilebilir.. "5.87" direncinin üstüne çıkamadığı sürece senette hareketler aşağıya meyilli olarak gerçekleşecektir.. macd'nin satışa döndüğü de görülmektedir.. Günlük grafikte 50 günlük hareketli ortalama "5.64" de beklemekte.. Önemli bir destek seviyesi ve dikkat edilmeli..

Endeks saatlik grafik

 

 

110705"e yaklaştıkça satış baskısı arttı.. Diğer yandan beklendiği gibi FED toplantısı öncesi her ne kadar faiz artışına gideceği herkes tarafından biliniyorsa da neler konuşulacağı ve 2018' e ait faiz artışlarının ne şekilde devam edeceği soruları kafalarda endişe ve satışa da bahane yaratıyor.. Kısa vadede " 108266" destek.. Kırılırsa boşluk kapanır..

 

Endeks sabah açılışla beraber biraz tırmanır gibi yaptıysa da sonrasında yerini satışlara bıraktı.. Yukarı tarafta ise "109341" direnci var "110000 "e doğru yol almadan önce.. 20 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamaların bulunduğu (kısa vadelinin yani 20 günlük ortalamanın uzun vadeliyi yani 50 günlük ortalamayı yukarı yönde kesmekte olduğu şu günlerde ) "106500" stop olarak ele alınabilir..