Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 14.12.2017

 

dolar-TL saatlik:

Dünkü FED faiz artışına rağmen ( daha öncede belirttiğim gibi uzun zamandır bilinen ve fiyata yansımış olan bir karardı ) 3.8650 ye kadar ancak gidebilen bir çıkış hamlesi kısa vadede satışa döndü.. Şimdi TCMB sının 100 baz puanlık bir faiz artışı fiyatlanmış durumda.. Fazlası fiyatı daha da aşağı çekebilir.. Göründüğü kadarıyla "3.75-3.77" aralığına doğru ilerleyen zaman içinde hareket devam edebilir ama sonrasında hafif hafif de olsa fiyat yeniden ( enflasyon etkisi ve paraya olan ihtiyacımız dolayısıyla tırmanışa devam edecektir-Türkiyeye mahsus diğer siyasi faktörler başka sert neticeler verebilir tabii. O işler ayrı konular ) toparlanabilir..

 

endeks saatlik grafik :

 

"110705 direncine yaklaştı ve satışlar geldi..FED faiz artışına rağmen dolarda fazla bir hareketlenme yaşanmadı..Burada da bugünkü TCMB kararı bekleniyor.. Faizi beklendiği gibi artıracak mı yoksa artırmayacak mı sorusu var.. Piyasa ve dolar-TL bu cevabın peşinde.. Bu arada dün FED bahanesi ile yaşanan düşüşte de boşluk kapandı.. "107851" en kısa vadeli destek.. Onun altına sarkarsa daha da sarkarak "106500" e doğru gelebilir.. Hala yukarıya gitmek ister gibi bir hali var ama.. Hareketli ortalamaların üstünde kaldığı sürece fiyatlardan yukarı yönde hareketin devamı beklenir teknik olarak...

 

ereğli saatlik grafik : İyi performans gösteren senetlerinden oldu.. Büyük ihtimalle "8.40-9.86" çanağını tamamlama çabası içinde ve "8.89" dibi test edilmekte.. Kısa vadede macd hala satışta.. "8.59" daki dibin altına inmedikçe de fiyatta bir süre sonra yukarı tepki görülebilir.. Piyasada diğer taraflarda satış gerçekleşirken bunu alarak düşüşü biraz olsun dengeleyebiliyorlar.. "9.53" direnci kısa vadede daha güçlü.. Aşılması halinde fiyatta ana tepeye doğru hareketlenme sürebilir.. Büyük trend içinde ise "8.40-9.86" çanağının gelecek haftalarda ( piyasa yoluna devam ederse ve çöküşe geçmezse tabii) katlanmasından ve "11.00"in üstü rakamlardan bahsedebiliriz..

kozaa saatlik grafik :

 

"4.30-5.11" arasındaki çanak görünümünden yukarıya tepki vererek gitmesi gereken "H" kadar mesafeyi kat ettikten sonra geriye sarıyor.. "5.11"" in üstünde bir yerde ( ortalamalara yakın bir yerde diyelim) destek bulabilir.. Oradan yukarı dönerse de "5.11" in altı stop olarak bakılarak "5.11-5.94" aralığında hareketlere katılınabilir.. Günlük grafikte 50 haftalık ortalamanın altında seyreden senette 5.54 deki ortalamanın direnç gösterdiğini görmekteyiz.. "6.00" ın üstüne çıkabilirse bir kez daha yukarılara gitme potansiyeli oluşabilir.. 20 günlük ortalama desteği de "5.20" de.. Zaten "5.20" ve hatta "5.11" in altına sarkarsa işi uzar ve düşüş devam edebilir..