Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 15.12.2017

 

Endeks saatlik grafik:

Ufak çanağın ( yüksekliği "K" olan çanak ) katlanması mümkün gözüküyor.. Diğer yandan "106500-101490" çanağı da ( yüksekliği "H" olan çanak ) tamamlandı ve o da kendisini yukarı katlamak üzere.. "110705" e fazla kalmadı gerçi ama ufak çanağın hedefi "111250" seviyesi olarak gözükküyor..

Stoploss seviyesi için 107800" ün altı “tetiklenme seviyesi” olarak ele alınabilir..

Yatırımcılar olarak kısa vadede endeksin bankaların da desteğinde önce “111250” sonra da "115093" deki zirveleri ilerleyen günlerde test etmesine ( stoploss kullanılarak ) olumlu bakılarak senet alım satımı denenebilir veya elde olanların değer kazanması için beklemede kalınabilir.

 

Ykbnk :

"4.18-4.29" çanağının tamamladı ve direnci geçmeye çalışıyor..Yüksekliği "K" olan bu çanağı yukarı yönde katladığı taktirde hedef olarak "4.40" civarı ortaya çıkıyor.. Diğer yandan "3.99-4.24" arasında oluşan yatay alan ve bunun içinde oluşan “TOBO” tabanı hedef fiyatı yukarı tarafta "H" kadar gidildiğinde "4.45" civarını göstermektedir..

 

"4.18" in altı stoploss olarak düşünülebilir.. Güçlü direnç fiyat olarak "4.50" civarındaki düşüş sırasında tepelere erişildiğinde ortaya çıkabilir..

Vakbn: "5.43-5.92" aralığındaki "TOBO" tabanı oluşumu sonrası fiyat yukarı yönde hareket içinde ve asgari kat etmesi gereken hedefine fazla bir şey kalmadı.. Destek son dip olan "6.08" de.. Onun altına sarkılması halinde fiyatta daha önce aşılan "5.90" zirveleri test edilebilir.. Diğer yandan "6.08-6.33" aralığındaki yatay alanın yukarı yönde geçilmesi ve hareketin devamı halinde de fiyatta hedef olarak "6.60" civarı ele alınabilir..

 

"6.48" ve "6.63" de geçmişten kalan zirveler var ve bunlar çıkışın önüne çıkarak engel teşkil edebilir.. Fiyat oralara yaklaştıkça kar satışlarıyla karşılaşılabilir..

Vestl :

"11.83" zirvesinden beri yaşanan düşüş akımı içinde fiyat "6.71" de dip yaptı ve yukarı yönde tepki verdi.. "6.71-7.31" aralığındaki yüksekliği "H" ile gösterilen yatay alan yukarı yönde katlandığı taktirde fiyatta hedef olarak "8.00" civarı göze çarpmakta.. Son zamanlarda ise "7.27" -7.54" aralığında kalınlığı "K" ile gösterilen bir başka yatay alan çalışması var ki bunun da yukarı yönde hareketlenmesi halinde fiyatta hedef olarak "7.85" civarı ele alınabilir..

Stoploss olarak son dip olan "7.27" in altına inilmesi satışları getireceğinden kabul edilebilecek bir seviyedir.. Fiyatta “8.50”in üstü satışların giderek güçlenebileceği ve çıkışın zorlanabileceği bir yer olarak düşünülebilir..

 

Brsan: Kendine münhasır bir senet.. Önce çanak yapıyor sonra çanağı katlıyor.. Sonra gene bir yatay alan veya çanak çalışması içine giriyor..Sonra bir anda onu katlıyor yukarıya ve kendine özgü bir çıkış trendi yakalamış gidiyor.. Şu sıralarda yüksekliği "K" ile gösterilen "9.50-12.45" aralığındaki yatay alan içinde hareket ediyor ve yeniden yukarıdaki dirence yollanıyor..

Daha önceleri de "8.23-10.00" aralığındaki yüksekliği "H" ile tanımlanan çanak görünümünü tamamladıktan sonra yukarıya katlayarak "11.50 " hedefine ulaşıp hedefi de geçmiş.. Tahtadaki güçlü eller dolayısıyla yüksek lotlarla girilip çıkılan bir yer olmayabilir ve yatırımcının da sinirlerinin sağlam ve bayağı sabırlı olması gerekebilir..

Direnç “12.45” de.. Kısa vadeli destek “10.50” olarak ele alınabilir.. Hareketli ortalamalar orada olduğundan o seviyenin aşağı yönde geçilmesi iyi olmayacaktır teknik olarak. Bu yüzden o seviyenin altı stoploss olarak ele alınabilir..

 

Fener :

Son haftalarda takım kendisini toparlayıp üst sıralara tırmandıkça senetteki tırmanış da sürdü.. "36.34 ve "38.66" dirençleri bulunmakta.. "33.14" son dip olarak ele alınabilir ve altı stop olarak kullanılabilir.. Daha ziyade ikinci devre fiyatlar ve sportif senetler daha oynak hale gelecektir.. İlk devreyi liderliğe yakın yerde bitirirse fiyatta tırmanış devam eder doğal olarak..

Şampiyonluğa gittiği yıllarda fiyat "100.00" civarına erişmekte idi ve usta yatırımcılar şampiyonluk ilan edilmeden senetleri satıp kaçıyordu ( beklenti bitti diye).. Diğer sportif senetlerde de şampiyonluğa gidilirken aynı senaryo geçerli olacaktır..

 

 

Karsn :

 

Kısa vadede "1.46-1.52" aralığındaki kalınlığı "H" ile gösterilen yatay alan içinde dolaşmakta.."1.46" destek ve kırılması halinde fiyatta erozyon devam edebilir.. Yatay alan direnci olan "1.52" nin geçilmesiyle "1.58" hedeflenebilir teknik olarak.. Büyük görüntüde ise kalınlığı "K" ile tanımlanan fincan ve kulp' a benzeyen "ikili dip" sonrası yukarı yönde hareketlenme gerçekleştiğinde asgari kat edilmesi gereken mesafe "K" kadar daha yukarı giderek "1.75" civarına gitmesididir ama bu senette ihaleler çok önemli rol oynamakta ve ihale haberleriyle yukarı giden senet daha sonra ihaleler olmayınca da aşağı çakılmaktadır.. Dikkatli olunmalı ve sabırları zorlayan fiyat oynamaları( yeri geldiğinde zor kımıldayabilir) yaşandığından aceleci olanlara uygun olmayabilir.. Grafikte de görüldüğü gibi fiyat çok fazla oynamamaktadır..  

 

Doas: Yatırımcısını uzun süredir üzüyor..Almanya ile olan ilişkiler bozulmaya başladığı günlerde senette de düşüş başladı sanki.. Uzun süredir aşağılara sarkıyor.. Borsanın çıkışına da pek itibar etmedi ve cevap vermedi.. Şu sıralarda kısa vadede bir dip yapma çabası var gibi gözüküyor.."7.40-8.02" arasında çanak (yarım daire) görünümü bakalım senedi "H" kadar yukarı taşıyıp fiyatı "8.86" ya kadar sürükleyebilecek mi ? 50 günlük ortalama şu anda çıkışın karşısına dikilmiş durumda ve senedin yukarıya gidebilmesi için de ortalamanın direncini kırması lazım.. Kıramazsa yeni bir hüsran daha olur..Zor yer..Herkesin pek ilgisi de kalmamış olabilir kademelerdeki lotlara bakılacak olunursa..    

Kchol:

Paralel kanal içinde yükselişini sürdürüyor.. "18.14" ve "18.22" tepeleri direnç oluştururken alt tarafta da hareketli ortalamalar desteği sağlamakta.. "15.36-18.20" aralığına sıkışan ve yatay alan içinde hareket eden senette kalınlığı "k" ile belirlenen alan yukarı yönde kopma ile "18.22" direnci geçilirse hedef olarak "20.50-21.00" aralığına bakılabilir..

 

"15.36" daki dip noktasının verdiği destek ve hemen yanında bulunan 50 haftalık hareketli ortalamaların senedi tutma gücü önemli destekler olarak ele alınmalıdır.. Kırılmamasına dikkat edilmeli ve mümkünse alımlar o seviyeye yanaşırken denenebilir..