Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 21.12.2017

 

BİST-100: “110000” civarındaki direnç kendisini gösteriyor.. “109500” ün altına gidildiğinde kısa vadeli alım-satımcılar satışa dönebilir.. O seviyenin üstünde kaldığı sürece ise fiyatta ABD’ deki davanın gelişimi hakkında haberler olumsuz gelmedikçe piyasa cesaretlenip yukarıya tırmanmayı deneyecektir.. Dolarda dış piyasalardan kaynaklanan gevşeme içeriye de yansıyabilir ve fiyat “3.80” in altına sarkarken endekste de bir alıma bahane yaratabilir.. Orta vadeli stoploss seviyesi olarak 106500 seviyesi hala geçerliliğini korumaktadır.. dolar bazında bakıldığında ise endeksin 50 haftalık ortalamanın üstünde tutunduğunu görmekteyiz.. 

 

Isctr: paralel kanal içinde çıkış akımı devam etmekte.. "8.00" civarı direnç.. Önce "6.50" in geçilmesi ve fiyatın üstünde tutunması lazım ki çıkışa dönülsün.. "6.00" ya yakın yerde destek var ve alımlar da oraya yaklaşıldıkça gerçekleşebilir.. Kısa vadede ABD deki dava dolayısıyla banka senetlerinin üstündeki baskı hepsinde aşağı yönde hareketlere sebep oldu.. davanın sonunda bankalarla ilgili fazla bir karar ortaya çıkmazsa tepki çıkışı gerçekleşebilir hepsinde..

Halkb:

"10.16" da boşluk var.. Dönüp bir bahaneyle kapatırlar mı belli değil.. Ortalamaların altında aşağılara sürüklendi ve dava dolayısıyla da büyük baskı altında kaldı uzun süredir.. Kötü şartlara rağmen "8.60" daki dip daha önce erişilen "7.24" deki dibin üstünde kaldı.. Teknik olarak bakıldığında dibin üstte kalması alıcının geldiğini göstermesi bakımından iyi. Dava sonucu kötü olur diye buralara kadar sürüklendi. Olası bir beklenenden iyi gelişme fiyatta yukarı zıplama yaratabilir.. Kimsenin kimseye dava öyle olabilir sonuç böyle çıkabilir diye akıl verebilecek bilgisi yok.. Topa kimse girmez yani top yatırımcıda..

 

Asels: Sert satış sonrasında senet “29-34” aralığında dengelenmeye çalışıyor.. Kısa vadede "32.17" de destek var.. Altına sürüklenirse "31.50" ye doğru sarkacaktır doğal olarak.. Yukarı tarafta da "34.03" ve "33.68" deki tepeleri birleştiren çizginin yarattığı direnç alanı bulunmakta.. Fiyat o çizgiye yaklaştıkça satışlar gerçekleşebilir..

Aksa: Tüm iniş çıkışlara rağmen borsanın istikrarlı senetlerinden oldu ve çıkış trendi içerisinde.. Son dip “11.55” de. 50 haftalık ortalamaya yakın yerlerde destek oluşuyor.. Kısa vadeli direnç “14.00” e yaklaştıkça oluşmaya başladı.. Genelde alımlar desteğe satışlar da dirence yakın fiyatlarda yapılır..

 

 

Bjkas :

Takımın kendisi ligde toparlanırken senet de takım gibi toparlanma çabası içinde denilebilir..

 

Gerçi ilk yarı bitmek üzere ve 1 aylık sürede yeni transfer çalışmaları olacak ama bu arada eğer şu anda gündemde olmayan veya adları duyurulmayan önemli 1-2 oyuncu ( ki bunlar şampiyonlar liginde katkı sağlayabilecek çapta olursa ) transferi gerçekleşirse fiyat burada kalmaz o beklentiyle.. Tekrar “4.50” in üstüne doğru hareket ederse de şaşırtıcı olmaz tabii.. En son "3.71" deki dibe yanaştığında alıcılar ortaya çıktı yeniden. "5.00" in üstü direnç.. Son 8 yolunda ilk maç avantajlı bir skorla biterse çarşı karışır o zaman..

Kozaa:

Kısa vadede "7.00" ye yanaştıkça satıcılar belirebilir ama ilerleyen süreç içinde amacı "4.30-7.92" çanağını tamamlamak olacakmış gibi davranıyor.. Kısa vadede destek "5.50" de denilebilir.. İlk direnç "6.90" ve sonrasında da "7.49" da..

 

Daha sonraki haftalarda eğer piyasalar yukarı yönde bir çıkış akımını sürdürürse burada da çanak katlama amacı dahilinde "7.92" in üstüne çanak kalınlığı olarak tanımlanan "K" kadar fiyat eklenerek "11.00-12.00 gibi rakamlara bakılabilir ( zaman alabilir, hemen olacak hissine kapılmasın yatırımcılar ve her zaman olduğu gibi hiç bir projeksiyonun kesinlikle olacaktır gibi bir garantisi de yoktur..).

 

 

Tavhl:

Uzun vadede yüksekliği "h" ile belirlenen büyük çanağın katlanmasına yönelik bir çıkış başlangıcında olabilir.. 50 haftalık hareketli ortalama desteği "18.07" de.. Direnç "21.82" de.. Önce "21.82-15.99" arasındaki alanın yukarıya katlanıp katlanmamasına bakılmalı.. Hareket "22.00" in üstüne devam etmekte ise o zaman "27.50-28.00" aralığı ufak çanak katlama hedefi olarak izlenebilir.. Sonrası daha uzun vadeli olarak bakıldığında "10.00-22.00" aralığındaki büyük çanağın katlanmasının yaratacağı "32.00" in üstünde yer alabilecek bir fiyat beklentisi olur..

 

Günlük grafikte daha kısa vadeli destek "20.00" de..

Trkcm:

Kısa vadede hedef "3.91-4.45" çanağını tamamlamak ve sonrasında da eğer piyasalardaki ralli devam ederse bu çanağı kendi kalınlığı olan "h" kadar daha yukarı yönde ( fiyat olarak taşıyarak ) katlamak diye bakılabilir.. Çanağı tamamlamaya giderken "4.37" den gelen satışlarla fiyat biraz tökezledi diyelim.. Hareketli ortalama desteği "4.10" civarında ve yükseliyor..

Senet uzun vadeli bakıldığında da endeksin yaşadığı tüm iniş çıkışlara rağmen iyi performans gösterdi ve uzun zamandır da yükseliyor..

 

"4.00"ün veya en son "3.91" in altına stop olarak desteğe yakın yerlere ( fiyatın hareketli ortalamalara veya kısa süre önce dip olmuş yerlere yaklaştığı fiyat seviyeleri) bakılabilir.. Senelerdir endeks ne zaman yükselse endeksle beraber yeni zirveye gitti..

Krdmd: Uzun vadede yüksekliği "K" ile gösterilen büyük çanak katlanmasına doğru gidebilir.. Kısa vadede ise yüksekliği "H" ile belirtilen yatay alanın yukarı yönde katlanması ile hedef olarak 3.40 civarına bakılabilir.. Destek artık geçilen "2.70" civarı olacaktır. Üç haftadır süren dik çıkış fiyatı ortalamadan fazla uzaklaştırdığından biraz dinlenme ve sonrasında çıkışa devam şeklinde bir rota izleyebilir..