Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 25.12.2017

 

Eurusd :

Kısa vadede destek "1.1829" da.. Oraya gelirken alım düşünülür ve altına bir yere de stop konulur genelde.. Her zaman bu taktik tutar mı ? Tabii ki tutmaz.. Tutsa hayat ne güzel olurdu.. Diğer yandan "1.1902" de direnç var.. Oraya yaklaşılırken satılır ve üstüne giderse de stop konur ki zarar büyümesin diye.. Bu taktik de %100 garantili değildir.. Görünüşe göre "1.1829-1.1902" arasındaki alan doldurulup o alan yukarı yönde katlayarak ana çanağın tamamlanmasına yönelik bir hareket oluşabilir.. Garantisi yok.. Herkesin senaryosu değişik olabilir.. O durumda yukarıya hareketlenmeden yararlanmak amacıyla “1.1829”un altına stop koyarak alım düşünülür ve fiyat yukarıya gittikçe de stop seviyesi yukarıya doğru fiyatla beraber hareket ettirilir.. "1.1829" un altına hareketlenme olduğunda ise fiyatta " 1.1800" ve altına doğru sarkma olma ihtimali artar..

O zaman da “1.1830” un üstüne çıkarsa stop siyerek ve devamlı olarak stopu fiyat düştükçe aşağıya çekerek düşen bir piyasa hareketine katılabilinir..

 

Usdtry:

 

Ufak ufak da olsa aşağıya sürükleniyor.. Fiyat düştükçe doğal olarak düşüşün hızı da azalıyor zira eninde sonunda işin temeline bakarsak ülkenin dövize ihtiyacı var.. "3.7650" den itibaren aşağıya sarktıkça gerek yatırımcılardan gerekse sanayiden gelen alımlarla alışların daha güçlü gelebileceğini tahmin ediyorum.. Dış piyasalarda dolar lehine pek büyük gelişmeler olmayacak gibi bir süreliğine.. Tepeleri birleştiren mor trend çizgisinin üstüne çıkmadıkça ağır aksak da olsa aşağıya doğru sarkabilir ama büyük bir düşüş de beklememekteyim.. Kısa vadede direnç ilk “3.8250” de denilebilir..

Xauusd :

Tepeleri sırasıyla yoklayarak tırmanıyor.. "1270" ilk destek.. Altına sarkmadıkça "1285.00"e doğru hamle gerçekleştirme şansı devam eder.. "1270"in altına sarkarsa o zaman iş "1263" ve "1259" daki diplerin test edilmesine kadar da gidebilir.. Her ne kadar son zamanda hareketler hız kaybetmiş gözüküyorsa da hafta başından itibaren hız kazanmayacağının da garantisi yok.. Tek handikap piyasalarda yıl sonu ve tatil havasına girilmiş olunması ve büyük yatırımcılar ve büyük fonların 2018 in ilk haftasından sonra piyasalara dönebileceği ihtimalinin de işlemleri zayıflatması olabilir. Görünüşe bakılırsa gene de altın 1290’ a doğru hareketine devam etmek isteyebileceği yönde istekli denilebilir..

 

Petkm :

 

Söylenecek fazla bir şey yok..Çıkış akımı devam ediyor.. Çanak katlama hedefini geçti.. Hareketli ortalamaların üstünde kalarak çıkışını sürdürüyor.. Ortalamaların üstünde kaldıkça da tutulmalı.. Dolar bazında hedef 10.00TL lik bir yere işaret etmekte..

Kozaa:

"3.72" ve "5.96" tepelerini birleştiren çizgi direnci teşkil etmekte.."7.92" den satış geldi.. Gelen satışlar fiyatı "%62" oranında aşağıya indirdikten sonra fiyat 50 haftalık ortalamadan destek bularak yukarı yönde tepki verdi.. Gelişen tepki çıkışı da "7.92-4.30" aralığındaki düşüşün %62' si kadar yükseldikten sonra tıkandı.. Şimdi fiyatın bir süreliğine "5.00-8.00" aralığında konsolide olmasını ve dengelenmesini beklemek gerekebilir.. Ortalamalara yakın yerde alım tepeleri birleştiren direnç çizgisine yakın yerlerde satışların gelebileceğini düşünerek yer tutmak lazım..

 

Froto : Hareketli ortalamaların üstünde seyrediyor ve tırmanıyor.. Zaman zaman düzeltmeler yaşanıyor.. Sonra yeni bir tarihi zirveye gidiyor.. Şu sıralarda da yeni erişilen zirve gösterge tarafından onaylanmadığından dolayı gelen satışlarla ortalamaya doğru geri çekilebilir.. Trend yukarıya.. Yatırımcıya al denildiğinde yatırımcının mırın kırın ettiği ve "hocam yeteri kadar hızlı gitmiyor, çok kazandırmıyor" dediği tipteki senetlerden.. Gitmiyormuş ! Neyse.. "52.00" son dip ve uzun vadeli stop olarak kullanılabilir hali hazırda.. Fiyat yükseldiğinde stopları da yukarıya çekmekte yarar var.. Tüm kazandırmayan (!) senetler keşke bu tür performansa sahip olsa..

Bagfs:

 

Kısa vadede yukarıya tırmanıyor ama lotlar fazla değil ve en ufak bir ilgi de (tahtanın sahibi grup veya spekülatör kimse artık) kademelerde bir telaşlanma oluyor.. Temel olarak şartlarda gübre sektörünün pek lehine değil.. Bu aleyhte olan şartlar tahtanın yukarı yönde hareketlendirilmesine engel teşkil etmeyebilir ama fazla lotlarla takılıp kalınacak bir yer ve sektör de değil bu günlerde.. Direnç "11.00" de.. Destek "9.66" da.. Ortalamanın altına inmedikçe ( stop ortalama civarına konularak ) çıkışa imkan tanınabilir..

Cimsa:

"13.45" e inen fiyatı gösterge şimdilik pek onaylamış değil ama burada fazla lot olmayışı ve katılımın zayıf oluşu senet hareketlerinin grup veya spekülatörün isteğine bağlı olarak gidip gelmesine olanak sağlayabilir ve teknik beklentiler her zaman gerçekleşmeyebilir..

"13.00" e yaklaşırken alımlar gelebilir.. "15.00" in üstüne harekette "15.50" civarındaki iki tepenin oluşması satıcıların o seviyede piyasaya geldiğini göstermekte.. Çimento senetlerinde çok belirgin yükselişler de yaşanmamakta son zamanlarda.. "16.77" ve "15.44" deki tepelerden geçen çizgi direnç çizgisi olarak ele alınmalı ve fiyat o çizginin dışına çıkamadıkça çıkışa yönelik bir akım değişiminden bahsedilmemeli..

 

Eczyt :

Sene başından beri oluşmuş olan dipleri birleştiren çizgi destek hattı ve akımı kontrol etmekte.. Altına inilmedikçe de senette kalınabilir.. Son 3-4 aydır fiyatın yukarı tarafta "12.00" ye yaklaşırken satışa, aşağı tarafta ise "10.00" a yaklaşırken de alışa geldiği görülmektedir.. Halen "2.00" TL lik bant içinde gidip gelen senette ilerideki haftalarda eğer piyasa da yukarıya niyetlenirse "12.00" direncinin aşılması hedef olarak "13.50-14.00" aralığını gündeme getirebilir..

 

Tutulabilir..Kısa vadede yukarıda görülen boşluğun kapanmasına yönelik çıkış yaşanabilir..

Vesbe:

 

Kademelerdeki lotlar fazla değil.. Sığ bir yer gibi gözüküyor..Şişman parmaklar kontrol altında tutabilir.. Satın alma ile ilgili bir haberle beraber çok sert yükseliş yaşandı seans içinde.. Bakıldığında "7.50" ye yaklaşıldığında alıcıların, "13.00" e yaklaşıldığında da satıcıların geldiği gözüküyor ve bir bant içinde gidip geliyor uzun zamandır.. Bir zamanlar "15.41" i görmüş ama orada fazla kalamamış..

Yünsa :

 

"3.60" a yaklaştıkça alımlar gelmeye başladı.. Grupların bir şeyler beklediği senetlerden birisi gibi.. Gerçi "4.75" deki tepeye yaklaştığından satışla karşılaşabilir ama bu senette de şişman parmaklar olabilir ve her tepe direnç göstermeyebilir.. Güçlü eller dirençleri kırdırabilir ve fiyatı istedikleri yere doğru sürükleyebilir de.. "5.28" de direnç daha güçlü gözüküyor..