Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 28.12.2017

 

BIST 100 : Uzun vadeli bakıldığında dolar bazında endeksin "32343" deki tepeye doğru hamle yaparak "25639-32343" çanağını tamamlamaya çalışabileceği ihtimali değerlendirilebilir.. 20 ve 50 haftalık hareketli ortalamaların üstünde seyreden endeksin ortalamaların altına inmedikçe yukarı yönde hareketine devam edeceği varsayılmalıdır.. En son dip "25639" olduğundan o seviyenin altına inilmemesi ( ve hatta 28000 civarında olan hareketli ortalamaların altına inilmemesi ) olumlu sinyal olarak görülmelidir.. Endekste uzun vadeli hedef 40000 ciavrı olarak görülmektedir.. Dolar bazındaki grafiklerde dolar-TL kurunun iniş çıkışlarının da grafiği önemli ölçüde değiştirdiği unutulmamalıdır..

Garan:

Bu senette şimdilik ABD' deki davanın sonucunu bekler gibi hareket etmekte.. "2.31"de dip yapılmış gözüküyor.. Davadan çok kötü sonuç alınmadığı taktirde hızlı yükselişle "3.00" ve üstüne doğru hamle gerçekleştirebilir.. "4.15-4.30" tepeleri daha uzun vadeli hedefler olarak görülüyor.. Oluşmakta olan taban görünümünün katlanması halinde de hedef "H" kadar yukarı gidilerek "4.00" ve üstüne erişmek olabilir.. Hareketli ortalamaların üstünü amaçlayan bir hamle içinde.. Destek için hareketli ortalamalara bakılabilir..

 

 

Akbnk:

 

Çok diplerde kaldı..Hareketli ortalamaların üstüne hamle gerçekleştirebilir kısa vadede.. Hedef olarak "3.00" civarı ilk etapta düşünülebilir.. Son dip "2.19" da oluştu.. Uzun vadede ise "3.90-4.00" aralığı daha güçlü direnç oluşturacaktır.. Davanın çok kötü sonuçlanmaması durumunda diğer bankalar gibi burada da hızlı çıkış yaşanabilir ilk anda..

Isctr:

Dolar bazında bakıldığında kısa vadede "2.00" ve üstünü hedefliyor denilebilir.. "2.27" direnci önemli kısa vadeli direnç olarak.. Hali hazırda hareketli ortalamaların üstüne çıkma çabası içinde.. "2.70" civarı daha güçlü direnç olarak öne çıkıyor zira o seviyeye yakın yerde geçmişten kalan önemli tepeler çıkışları engellemiş..

Şimdilik ABD’ deki davanın baskısı altında ama en ufak olumlu gelişmede hızlı tepki gelişebilir yukarı yönde..

 

Halkb:

Tarihi dibe yakın yerde dolaşıyor. Davanın seyri fiyatı diplerin olduğu "2.25-2.35" aralığına çekti.. "3.90-4.00" aralığı direncin olduğu bölge.. Davadan beklenenden daha olumlu bir karar çıktığı taktirde fiyat buralarda durmayacaktır doğal olarak ve hızlı çıkış gerçekleşebilir ama riskler yatırımcıda.. Şimdilik hareketli ortalamaların altında seyrediyor.. Hareketli ortalamanın üstüne çıkıldığında trendin değiştiğinden bahsedilebilir..

 

 

Vakbn:

 

Yatay alan içinde taban yapma çabaları var.. Son dip "1.36" da oluştu.. Hareketli ortalamaların üstünde kalma uğraşı veriyor.. "2.00" ye ve hatta "2.12" deki tepeye doğru hamle olabilir.. Uzun vadede ise hedef olarak "2.50" civarı düşünülebilir.. 

 

Ykbnk: Uzun süren düşüş trendini kırma çabası görülüyor.. Bankaların üstündeki baskı burada da kendini gösteriyor.. Borsada yaşanan çıkışa göre bankalar olarak geride kaldılar.. "1.01" destek.. Hareketli ortalamaların üstüne atabilir.. "1.45-1.50" aralığı hedef olarak ele alınabilir..

Pgsus:

"3.41-10.00" aralığındaki çanak tamamlanmasına doğru yol alıyor.. Kısa vadede ise "6.03" dibi oluştu.. Bu dip ile "8.97" arasındaki yatay alandan yukarıya kopabilir.. Bu kopuşun hedefi de ( yatay alan kalınlığının katlanması beklenilir genelde) "11.50-12.00" civarı olabilir.. Hareketli ortalamaların altına inilmedikçe tutulabilir veya ortalamalara yakın yerde alım düşünülebilir eğer borsanın gelecekte yukarıya gideceğine inanılıyorsa.. Trend yukarıya gözüküyor..