Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 29.12.2017

 

BIST 100:

 

Kısa vadede "27500" e doğru geri çekilerek sağ omuzu tamamlamaya da çalışabilir veya doğrudan yukarı gidip çanağı tamamladıktan sonra da geri çekilebilir.. İşin o kısmını bilmek zor ama her şeye rağmen esas hedefi ise kısa vadede "32343" deki tepe olacaktır.. "25639-32343" çanağını tamamlamayı amaçlamakta ve bunu da bankalarla rahatlıkla yapabilir.. Bankalar üstlerindeki baskı dolayısıyla çok aşağılarda kaldı ve kötünün iyisi bir haber bile olsa fiyatlarda yükseliş yaşanabilir..

 

Petkm:
Yıllar önce baş harfi "
P" dediğimiz senet.. Tırmanışa devam ediyor. Yatırımcılar uzun vadeli bakarak ve "1.75" stop olarak bakarak hala çıkışa katılabilir.. Hareketli ortalamalara yaklaştıkça destek buluyor ve yukarıya zıplıyor.. Mallarda toplanmışa benziyor.. Kontrol altında yükselişe devam ediyor..

Tuprs :

Yatay alanı yukarı katlayarak hedefine ulaştı.. Çok dik çıkış açısına sahip olduğundan geri çekilme gerçekleşiyor.. Kendisine düşen görevi de başarıyla tamamladı denilebilir zira uzun süre endeks yukarıya taşıyan senetlerden birisi oldu.. Destek "25.00" civarında .. Oraya yaklaşırken alımlar gelebilir.. Direnç "37.00-38.00" aralığında denilebilir şimdilik.. "29.16" da uzun vadeli 50 haftalık hareketli ortalama desteği de var.. Orasının aşağı yönde geçilmesi yani desteğin kırılması halinde bahsedilen "25.00" seviyelerine doğru geri çekilme gerçekleşebilir..

 

Tcell:

 

Uzun vadeli bakıldığında tabandan kalkarmış gibi hareket ediyor..TOBO tabanından kalkış sonrası hedef olarak ilk etapta "4.23" ve sonrasında da "5.23-5.50" aralığını hedefleyebilir.. Yıllardır süründürdü yatırımcısını.. Belki bunun da zamanı gelmiştir artık.. Hareketli ortalamaların üstünde kaldığı sürece tutulabilir ve çıkışa şans tanınabilir.. Uzun vadeli düşüş trendi de kırılmak üzere.. Ağır gidiyor diye yatırımcı pek sevmeyebilir belki ama belli de olmaz.. Yönetim yapısı yıllardır bu senedin önüne taş koydu sanki..

Sahol:

TOBO tabanından kalkıyor gibi duruyor kısa vadede.. "3.25" e doğru hareketlenebilir.. Uzun vadede çok diplerde kaldı ve senedin en az "3.50" deki tepeye doğru hareketlenmesi beklenebilir.. Düşüş trendinden sıyrılıyor ve tırmanabilir.. "4.70-5.00" aralığı çok daha güçlü direnç ama Türkiye'nin büyük holdinglerinden olan SAHOL' ün şu anki olduğu seviyede kalması biraz zor gibi.. Çok enteresan bir durum.. Geçtiğimiz aylarda piyasaya satılan malların etkisi olabilir mi diye de düşünmeden edemiyor insan ama çok düşük yerde satıldı bence..

 

Froto :

 

"14.00" deki direncini aştı.. Uzun zamandır "7.00-14.00" bandı içinde dolaşan senet şimdilerde yukarıya tırmanarak gene ön sıralarda yerini aldı.. "14.00" ün altına inmedikçe uzun vadeli olarak tutulabilir gözüküyor.. Hareketli ortalamaların üstünde kalan fiyatla uzun vadede "20.00" ye doğru çıkışını sürdürmesi beklenebilir..

Ttkom:

 

Şirkete ait mali haberler dolayısıyla senet aşağılara kaydı yükselen bir piyasada.. "1.32" deki dibe değdi ve zıpladı.. Hareketli ortalamaların hemen altında ama görünüşe göre hareketli ortalamaların üstüne bir hamle gerçekleştirebilir.. "2.00" ye yaklaşabilir.. Orada eski tepeleri birleştiren çizginin yarattığı dirençle karşılaşılabilir.. Kanal içinde hareket eden senette "4.22" ve "3.96" tepelerini birleştiren kanal üst çizgisi çok güçlü direnç oluşturur..