Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 02.01.2018

 

BIST 100:

 

Uzun vadede endeksin tırmanışına devam edeceğini söylemek mümkün.. Ortalamaların üstünde kaldığı sürece trend yukarıya.. İlk hedef "32343" deki tepe olacaktır..

Akbnk:

 

"2.00-3.00" aralığındaki yatay alan içinde dolaşıyor.. Tekrar "3.00" e doğru hamle yapması bekleniyor.. Hareketli ortalamaların üstüne çıkması bu beklentiyi onaylayacaktır.. Yatay alan katlaması daha sonraki hedefi tayin edecektir.. 

Adana:

 

"2.07-2.14" aralığında direnç güçlü... Bu arada 2008 senesinden beri oluşan dipler de yükseliyor.. Şu sıralarda ana dipleri birleştiren çizgi üstünde oluşan son dipten kalkarak tırmanmaya çalışıyor.. Hareketli ortalama direnci oluşan son çıkışı karşıladı gerçi ama hareketli ortalamanın üstüne çıkılması akıma destek verirken tarihi zirve fiyatına doğru çıkışa yol açacaktır. Beklenebilir..

Afyon:

Şişman parmakların hareket yaratabileceği bir yer de olabilir zira zaman zaman sert hareketlere maruz kalması insanı bu şekilde düşündürüyor.. "1.94" seviyesine son dip olduğundan dolayı stop olarak bakılabilir. Olası bir "2.25-2.30" aralığına doğru gerçekleşebilecek çıkışa katılıp katılmamaları gerektiğini yatırımcılar düşünüp karar vermeli..

 

Akcns:

 

Çok aşağılara indi denilebilir.. Şişman parmakların hakim olabileceği bir yer gibi ama düşüş trendinden de sıyrılma çabası içine girebilir.. "3.50" ye kadar direncin fazla güçlü olmaması gerekiyor grafiğe bakıldığında.. “2.63” e kadar sürüklenmiş zaten ve oradan tepki vermeye çalışıyor..

Aksa:

 

Çanak tamamlanmasından sonra gelen satışlarla gerileyen senet tekrar tırmanmaya çalışıyor.. İlk etapta son zamanlarda oluşmaya başlayan çanak tamamlama çabaları içinde fiyatın "4.12" deki tepeye doğru hareketlenmesi beklenebilir.. Büyük çanağın tamamlanması ilerideki aylarda gerçekleşebilir.. Büyük çanak kalınlığının katlanması "5.5" civarını hedefleyebilir o taktirde..  

Alark:

 

"2.10'da satıcılarla karşılaşıldı.. "2.20" de direnç güçlü.. Çok fazla tepe oluşmuş geçmişten kalan hareketlere bakılacak olunursa.. "1.61" de destek var.. Hareketli ortalamalar da orada zaten.. Onlar da destek vermekte.. "2.20" in geçilmesi halinde "2.60-2.70" aralığındaki dirence doğru hareket etmesi beklenir.. "2.80" civarı ise ilk etapta geçilemez gibi duruyor..

Alctl:

Neredeyse 17 senedir süre giden ve yüksekliğini "T" ile tanımladığımızı bir yatay alan içinde dolaşıyor.. Bir kez daha üst banda doğru hareketlenme yaşanabilir ama şişman parmaklara da dikkat etmek gerekebilir.. "3.65-3.90" aralığında direnç güçlü gözüküyor..

 

"1.50" de destek güçlü.. Hareketli ortalamaların üstüne çıkması halinde yukarı yöndeki hareketlenme onaylanmış olacaktır.. 

Anacm:

Yukarıya hareketleniyor.. Hedef olarak ufak çanak katlanmasının gerçekleşmesi ile "0.88" deki tepeye doğru hareketin devamı beklenebilir..

 

Fiyatın hareketli ortalamaların üstünde kalması trendin yukarı yönde devamını sağlamaktadır..

Arclk:

 

Yüksekliği "H" ile belirttiğimiz ve yaklaşık rakamlarla "4.25-7.25" aralığındaki yatay alan içinde.. Şimdi dipten kalkarak tırmanmaya başlıyor.. "6.00" civarındaki hareketli ortalamaların olduğu seviyeye doğru gidiyor.. Hareketli ortalamaların üstüne çıktığında yatay alanın üst kısmına doğru gitmesi için beklenebilir..

Asels:

 

Kısa vadede çok hızlı çıkış yaşanınca düzeltme gerçekleşti.. Bir süre bant içinde gidiş geliş devam edebilir.. Kısa vadede TL bazında 28-34 aralığında gidip gelebilecek gibi gözüken senette yeniden halka arz yapılması senette sulanmaya ve lotların çoğalmasına sebep olacağından eski hareketliliğinin devam etmesi beklenmemelidir.. Parabolik çıkış yaşandı bitti.. Şimdi bir süreliğine arzın fazlalığına dayalı olarak konsolidasyon yaşanabilir.. Geçmişte yaşanana benzer şekilde çıkışın tekrarlanması ve hemen gerçekleşmesi artık zor olur.. Zaman lazım..

Aygaz :

Bakıldığında resim yatay bir alan içinde hareket eden senedi gösteriyor.. Üst tarafta "4.90-5.00" e yaklaşıldıkça satışların geldiği, alt tarafta da "2.50" ye yaklaşıldığında güçlü alımların geldiği görülüyor.. Şimdilerde "4.00" civarındaki hareketli ortalamaya yakın yerde alıcılar gelebilir.. "4.37" de ilk direnç, "4.70" e yaklaşıldığında da daha güçlü direnç seviyesi oluşabilir..

 

Brisa :

1.68” e inerken eski dibe (1.66) yanaştı yeniden ve tepki alımları geldi.. Hareketli ortalamalara kadar tırmandı ve orada satışlarla karşılaşıldı ve halen ortalamaların altında ama göründüğü kadarıyla ortalamaların üstüne hamle gerçekleştirebilir.. Hedef kısa vadede "2.25" civarı gibi gözüküyor..