Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 03.01.2018

 

BIST 100:

Tırmanış devam ediyor.. "32343" deki tepeyi hedeflemekte.. Destek 50 haftalık üslü hareketli ortalamanın olduğu "27500" seviyesinde denilebilir.. Çanak tamamlanmasından sonra sağ tarafta yeni bir dip arayışı için geri çekilme yaşanabilir..

 

Eregl:

 

Çıkış akımı devam ediyor.. Dipleri birleştiren çizgi yükseliş akımını kontrol eden destek çizgisidir.. "Hareketli ortalamaların üstünde kaldığı sürece" tırmanış devam edebilir ilerideki haftalarda da.. Kısa vadeli çanak katlama hedefi "3.00" civarını gösteriyor..

froto:

Yatay alandan kurtuldu.. Tırmanışa devam ediyor.. "14.00" ün altına inerek yatay alanın içine girmedikçe izsüren stop seviyesi kullanarak çıkışın devam etmesi beklenebilir.. Senet yükselişlerde dolar bazında tarihi zirveye gidebilen ender senetlerden.. İlerleyen aylarda "20.00" ye doğru tırmanışa devam edebilir ama biraz zaman tanınmalı tabii..

 

Ecilc:

Toparlanıyor.. Hedef "1.27" gibi duruyor.. Erişirse çanak tamamlanmış olur.. Sonrası piyasaya bağlı.. Çanağı katlayabilir ve "1.46" daki tepeye erişmeyi de deneyebilir ilerleyen haftalarda..

 

Hareketli ortalamaların olduğu "1.15" seviyesinin altına inilmedikçe de çıkışa ve fiyatın en azından çanağı tamamlamasına şans tanınabilir.. Senetler toplu halde ve uzun zamandır güçlü ellerde gibi gözüküyor..

Eczyt:

 

Çanak tamamlamaya ve "3.07" ye doğru tırmanışına devam edebilir.. Hareketli ortalamaların üstünde ve üstünde kaldıkça da akım yukarı yönde devam etmektedir.. Çanak katlanmasıyla da ilerleyen haftalarda fiyatı ana zirveyi test etmesi beklenebilir.. "2.75" deki 50 haftalık (1 senelik) hareketli ortalama destek konumunda iken ancak o seviyenin altına gidilmesi halinde stoplar çalışabilir.. Fiyatın yükselmesi ortalamayı dolaylı olarak da stoploss seviyesini yukarı çekecektir..

 

Ccola : uzun vadeli bakıldığında dörtte bir fiyata inmiş.. "8.25-30" aralığındaki dip denendi..Düşüşü kontrol eden akım çizgisinin ve hareketli ortalamaların üstüne çıktığında trend değişimi oluyor denilebilir.. Düşüşe karşı tepki verebilir buralardan ama çok ilgi bulmuyor zannedersem.. Güçlü direnç "1420-14.50" aralığında denilebilir.. "8.25" in altı stop..

Dohol:

 

Uzun süredir düşüş trendinde.. Bu sıralarda ufak da olsa tepkiler gelişiyor yukarı yönde.. "0.15-0.30" aralığında bir çanak tamamlama hareketine girişebilir.. Hareketli ortalamaların üstüne çıkmaya çalışıyor.. Çıkarsa hareket bir süre daha devam edebilir teknik manada.. "0.20" nin altına stop olarak bakılabilir..

Bjkas:

4.35” direncine doğru hareketleniyor.. "4.60” ve üstü iyi bir transfer veya Bayern maçının sonrasına kalabilir.. Eğer deplasmandan tur atlayabilecek şekilde umutlu bir skorla dönülürse fiyatta beklenti yükselir ve "5.00" e doğru hamle olması da şaşırtıcı olmaz o zaman.."4.00" ün altı stop..

 

Glyho:

 

"2.97" deki dipten zıpladı.. Tırmanışta.. Hareketli ortalamalar birbirini keserken stop seviyesi olarak "3.50" civarına bakılabilir.. "4.00" e yaklaştıkça kısa vadede satışların artması beklenir.. İleride zaman içinde "3.00-4.00" bandını yukarı yönde terk ederek tırmanışa geçerse o zaman "önce "4.50" ve sonra da çanak kalınlığının yukarı yönde katlanması ile "5.00" civarı hedeflenebilir ama gerçekleşmesi için de zaman gerekir herhalde..

Erbos:

 

Piyasada işlem gören lotları fazla olmayan bir senet.. "25.00" dolara doğru giderse de şaşırmamak gerekir .. Lotlara sahip eller senette istenen hareketleri yaptırabilecek güce sahip olabilir.. O bakımdan zaman zaman sert hareketler görülebilir.. Büyük lotlarla alım satımlar senette fiyat üstünde güç sahibi yatırımcıların dikkatini çekebilir.. Hareketli ortalamaların üstünde seyrediyor. Uzun vadeli bakıldığında da her seferinde ( yalnız dolar bazında yeni zirvelere, yanlış olmasın) yeni zirveye giden ender senetlerden birisi olarak gözüküyor.. Destek "17.50" de..