Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 04.01.2018

 

BIST 100 :

 

Hareketli ortalamalardan fazla uzaklaştı kısa vadede ve ABD’ deki davayı da bahane ederek düzeltme hareketinin içine girdi.. Fiyatlar bir mıknatıs gibi hareket eden ortalamaya doğru geri çekilir zaman zaman.. Bu geri çekilme bilhassa aşırı hareketlerin sonunda gerçekleşir ve düzeltmeler yaşanır. Bir süredir devamı yükseliş içinde olan piyasada 112500 deki ortalamaya kadar düzeltme ilerleyen günlerde devam edebilir.. Piyasaya gelebilecek satışlar eğer bankalar ve özellikle halkbank’ ta çok büyük tahribat yapmazsa düşüşten sonra toparlanma yaşanabilir.. Dolar-TL kurunda 3.80” in üstüne çıkılamaması borsaya ( yaşanan düşüş fiyatları da cazip hale getirire o panik içinde ) alım getirebilir..

Ekgyo:

 

"2.87" deki tepeden satışlar geldi.. "2.68" de dip var.. Hareketli ortalama da oraya yakın yerde.. Destek hareketli ortalamada.. ABD deki davanın getirdiği satışlarla geri dönen fiyat hareketli ortalamada tutunamazsa "2.55-2.60" aralığına bakılabilir o durumda..

Garan :

 

"2.92" tepesi bu çıkışı da yakaladı ve durdurdu.. "2.65" civarındaki hareketli ortalamada destek var.. oraya kadar gerileyebilir ama davanın sonucunun ileride açıklanması ve ayrıca yüksek mahkemeye itiraz olanağı derken senetteki dün başlayan düzeltme fazla uzun sürmeyebilir de.. Uzun vadeli bakıldığında dip yapma çalışması sürüyor denilebilir..

Gubrf:

Toparlanmaya çalışıyor.. Son yılların en düşük fiyatına indi.. Hareketli ortalamaların altında seyrediyor.. Hareketli ortalama direnci "1.50" ye yakın yerde.. Üstüne atarsa alım denenebilir.."1.61" sonraki direnç.. Destek "1.0" civarında..

 

Halkb:

Tarihinin en düşük fiyatlarına indi dava dolayısıyla.. Davanın sonuçlandığı ama cezanın hakim tarafından belirleneceği ve o konudaki açıklamanın daha ileri tarihte yapılacağı haberi var.. Davanın yüksek mahkemeye götürülme konusu ve sonuca itiraz hakkı var sanıyorum.. Fiyat tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen son günlerdeki en düşük seviyenin altına inmezse alımlar gelebilir..

 

Hareketli ortalamalar direnç oluşturuyor.. Aşıldığı taktirde alımlar güçlenebilir.. "4.00" ve üstü kısa vadede direncin oluşabileceği sonraki alan olarak ele alınabilir..

Hurgz:

 

Çok uzun zamandır düşüşte olan senette geçtiğimiz sene gelen internet sitesi satışı haberi ile hareketlenmişti. Sonrasında duruldu ve "0.98" e kadar sert düzeltme geldi.. Şimdilerde yukarı yönde bir hareketlenme daha yaşanıyor ama senede gösterilen alaka en son yaşanan "1.65" e kadarki "götür-getir" hareketi dolayısıyla biraz tavsadı sanki.. Destek "1.00" e yaklaştıkça güçlenebilir.. "1.60" a doğru da direncin artacağı söylenebilir..

Isctr:

 

Uzun vadede dip çalışması devam ediyor denilebilir.. Çanak tamamlandı ve "2.29" daki tepeye yaklaşıldığında da satışlar geldi.. Düzeltme ABD’ deki davanın da etkisiyle fiyattaki gerilemede gereğinden fazla erozyona sebep oldu.. "1.51" den tepki vermeye çalışılıyor. Davanın açıklamalara kavuşmasıyla gelebilecek satışlar fiyatı "1.51" in altına indiremezse "en kötü şartlar görüldü diye" alımlar gelebilir.. "1.51" in altında ise "1.25-1.30" aralığı çok güçlü destek olarak ele alınabilir.. Hareketli ortalamalar düşüşü durdurabilirse alımları tetikleyebilir.. Bu yüzden de hareketli ortalamaların üstünde kalabilmesi önemli olacaktır..

Kchol:

 

"5.25" e yakın yerdeki dirence yanaşırken dün ABD' deki davanın akışı dolayısıyla piyasaya gelen satışlarla beraber fiyat dirence yakın yerden geri döndü.. "4.50" de bulunan hem 20 hem de 50 haftalık hareketli ortalamalar düzeltme hareketini durdurmaya çalışacaktır. İlerleyen aylarda piyasanın yukarı yöndeki hareketinin devamı halinde burada da fiyatın "6.14" deki tepeye doğru yönelmesi gerekir.

Krdmd:

 

Tırmanışa devam ediyor ama kısa vadede fazla dikildi gibi.. Çanak katlama hedefi "1.00" civarında ve bu da eski tepe ile çakışıyor zaten.. "0.78" geçilen tepe fiyatı ve dolayısıyla şimdi destek konumunda.. Hareketli ortalamalardan fazla uzaklaşmış olması düzeltme gelir mi şüphesi oluşturuyor..

Pgsus:

 

Tırmanışta.. Direnç geçiliyor.. "6.03" son dip.. Hareketli ortalamaların üstünde seyrediyor ve çıkış akımını sürdürüyor. Ara sıra piyasaya bağlı olarak düzeltmeler gelebilir ama şu sıralarda "8.97" direncinin üstüne çıktı.. "6.03-8.97" çanağının katlanması devreye girebilir ve fiyatı "12.00" ye doğru sürükleyebilir..