Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 09.01.2018

 

BIST 100:

 

"32343" deki tepenin yarattığı direnç etkisini göstermekte.. Satışlar gelmekte.. Ufak çanağın sağa tarafında bir dip daha gerekebilir.. Düzeltme senet bazında gerçekleşiyor.. Bir gün bankalar diğer gün otomotiv,diğer gün holdingler derken gidip geliyor fiyatlar.. Endeks 28000 civarındaki hareketli ortalamaların olduğu seviyenin altına inmedikçe de çıkış akımı devam edecektir bir süre daha.

Gsray: Borç büyük ve senette “bedelli sermaye artışına gidilecek” açıklaması yatırımcıları ürküttü ve gelecek içinde endişelendirmeye başladı..

 

İnsanlar her an bedelli açıklayacak korkusu taşıyarak senede gelmekten çekinir oldu.. İkide bir bedelli açıklar mı korkusuyla yatırımcıda da "şimdi hiç bulaşmayayım" fikri oluşmaya başladı.. Teknik olarak "6.11-6.65" bandında gidip gelmekte.

Kartn :

 

Bu senette ( bedelsiz sermaye artışına giderek ) bölünecek diye yatırımcısını oyaladı durdu yıllardır.. Şişman parmaklar burada oldukça da biraz zor. Bölündüğünde de herhalde kimsede mal olmayacak (!) Fiyat "255.00-301.00" aralığında çanak tamamlanmış durumda ve kar satışları geliyor..Belki birileri fazla mal alarak tahtadaki düzeni de bozmuş olabilir (!) Çanak katlanması durumunda ise fiyatta "333.00" deki tepeye hamle olabilir.. Direnç orada gibi gözüküyor ama şişman parmaklar kendi pozisyonlarına göre direnci kırdırabilir de.. Alış satış kademelerindeki lotlar da az olduğundan fiyatta istendiği gibi hareketler gerçekleştirilebiliyor.. Destek hareketli ortalamaların olduğu "280.00-285.00" aralığında.

Konya:

 

Bölünme hikayesi hiç bitmeyen senet.. Bir türlü bedelsiz veremedi ama yatırımcı bekler durur.. Son zamanlarda lotları da azaldı ve kademelerde telaşlı yatırımcılar var ! Lotlar kademelerde bu kadar az olur mu diye şaşırılacak hale geldi.. Direnç "276.00" ya yaklaşıldıkça hissediliyor.. Destek hareketli ortalamaların olduğu "252.80" civarında..Çimentolarda hareketlilik de uzun zamandır yoktu ama son günlerde biraz kıpırdanma var sağda solda.

 

Mgros: "30.40" da 2 tepe oluştu.. Direnç güçlü o seviyede.. Gelen satışlarda "22.50-23.00" aralığında karşılandı.. Tepki çıkışı "28.00" de tıkanmış ve yorulmuşa benziyor.. Destek "26.00" ciavrındaki 50 günlük ortalamada güçlü olur.. Eğer o seviyede tutunamazsa o zaman düşüş "23.00" civarındaki dibi test etmek üzere devam edecektir.

Netas:

 

"18.99" daki tepeden gelen sert satış sonrası tepki çıkışı yaşandı ama kısa vadede alımlar yorulmuş olabilir.. Dipleri birleştiren destek çizgisi ve "15.40" daki hareketli ortalamaya dikkat edilmeli.. Kırılma yaşanırsa ve ortalamanın altına sarkarsa düşüş hızlanabilir. Burası da şişman parmakların olduğu bir yer gibi görünüyor zirveden aşağıya kadarki düşüşün sertliğine bakılacak olursa !

Soda:

 

Dolar bazında baktığımız haftalık uzun vadeli grafikte yukarı yöndeki akım devam ediyor.. Destek "0.46" ve "0.65" deki dipleri birleştiren akım çizgisinde.. Şimdilik "1.67" den gelen satışların oluşturduğu "1.23" deki dipten kalkan tepki çıkışını izlemekteyiz.. Bakalım ne kadar güçlü olacak.. "1.43" de direnç var.. Aşılabilirse yeniden tarihi zirveye doğru hamle olabilir.. Uzun süredir çok iyi getirisi oldu.. İstikrarlı bir senet.. "1.20"in üstünde tutunduğu sürece uzun vadede çıkışını sürdürebilir gözüküyor.