Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 11.01.2018

 

BIST 100 : "115152" deki dibin altına sarkma yaşanınca ortaya çıkan "ikili tepe" görünümü ve diğer yandan da doların "3.80" e euro’nın “4.55”e tırmanması satışların artmasına sebep oldu.. Direnç "115152" de.. Destek "111000" civarında.. Kısa vadede inişli çıkışlı alışverişe dayalı ve dün yaşandığı gibi savrulan haberlere de bağımlı olarak sıkıntılı günler geçirilebilir endekste.

Isctr:

 

50 günlük hareketli ortalamaya kadar geldi.. Büyük görüntüde ( 5.97-7.16 aralığında diyelim yuvarlak hesap şimdilik) TOBO ihtimali var ama genel borsa durumu da göz ardı edilmemeli.. Ayrıca performans bakımından 1 senedir yaşanan yükseliş akımında en düşük kalan sektör burası oldu ana senetlere bakıldığında zira dava ve o davanın nasıl sonuçlanacağı, bankaları nasıl etkileyebileceği endişeleri senetlerin gitmesinin önüne taş koydu.. Giderse bu sektör taşıyabilir endeksi daha yukarılara zira diğer sektördeki senetler kendilerinden beklenen çabayı gösterdi ve yoruldu.. Destek "6.75" de.. Sonrasında son dip olan "6.68" de.. Direnç kısa vadede "7.16"da.

Mndrs:

 

Geçmişteki hareketlere bakıldığında ( burada alışveriş yapanlara sorulduğunda da söyleyebilecekleri ) zaman zaman şişman parmaklara bağlı hareketler yaşayabilen bir senet.. Şu sıralarda "0.73" den gelişen tepki çıkışında ama o da "0.90" a yaklaşırken satışlarla karşılaştı.. Kademelerde çoğu şişman parmakların olduğunu belirten şekilde klasik milyon milyon lotlar.. 1 krş aşağıda alışta bekleyen ama satış tarafından almaya da cesareti olmayan (!) yatırımcılar var her yerde olduğu gibi burada da.. En yakın destek ortalamaların olduğu "0.80" de.. Direnç "0.90" da ama "1.00" e yaklaşıldığında ( yaklaşırsa ) daha güçlü.

Otkar:

 

Büyük görüntüde fiyatın TOBO taban görünümünün sağ taraftaki omuzunu test etmek için biraz daha kayabilir veya düzeltebilir diyelim. Sene başından beri tank ihalesi ile haberlere dayalı sert hareketler yaşanabilen bir yer ve uzun zamandır senetlerin belli ellerde toplandığı zannedilen bir yer.. Yüksekliği "H" ile belirtilen çanak katlanması hala ihtimal dahilinde olsa bile ortalamanın ve son dibin altına inilmesi halinde "H" kadar yukarı gitme beklentisi azalacaktır.

Parsn:

 

İstikrarlı bir senet.. Devamlı yükseliyor..Çanaklar önce tamamlanıyor, sonrasında yukarı hamle oluyor.. Yukarı tarafta bir çanak oluşumu daha gözlemleniyor.. Sonra o çanak katlanıyor yukarı yönde hareketle ve bu sistem içinde yükselişe devam ediliyor.. Destek 11.00 civarında.. Direnç "13.00" yaklaşıldığında belirebilir kısa vadede.. Bu gidişat içinde hedef "15.00" civarı olabilir önümüzdeki aylarda borsa çıkışını sürdürdükçe.

Sngyo:

 

Uzun zamandır düşüş trendinde olan bir senet ama son zamanlarda bir hareketlilik var.. "0.89" çanağı kısa vadede tamamlanır mı ? İhtimal dahilinde eğer şişman parmaklar isterse ve esintiler gelirse ! Benim pek takip ettiğim senetlerden değil gerçi ama bazı yatırımcılarda olabilir.. Kısa vadeli destek "0.77" de.

Tmsn:

 

Uzun süredir "6.50-8.60" bandında gidip gelen senette son zamanlarda yeniden bir hareketlilik var.. Tank ihalesi ile epeyi yatırımcı mağdur oldu son aylarda.. Çoğu kişide maliyetler yukarıda ve herkesin hayali de bu senedin ikinci bir Türk Traktör' e dönüşmesi ve 80' lere gitmesi galiba.. Yatırımcıların yakınmasına bakılırsa o düşüncelerle almışlar veya öyle olacağı söylenmiş diyelim.. Kısa vadede direnç "8.60" a yaklaşıldıkça ortaya çıkabilir.. Destek hareketli ortalamaların olduğu "7.50" civarında.