Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 17.01.2018

 

Afyon:

 

Yaklaşık rakamlarla "6.85-9.85" aralığında gidip geliyor.. Şu sıralarda ortalamanın üstüne tırmanmayı başardı.. "7.53" dibi kısa vadeli stoploss olarak düşünülebilir.. hareketli ortalamalar da orada zaten destek olarak.. Üst tarafta dirençler 9.00" civarından itibaren başlayabilir ama bu senedin zaman zaman spekülatif hareketlerle direnç falan tanımayıp oralara buralara gittiğini de unutmamak lazım.

Akbnk:

 

Hareketli ortalamaların üstünde tutunmaya çalışıyor. Bazı banka senetleri ABD' deki dava ve ayrıca TTKOM un geçmişteki satışında oluşturulan krediler dolayısıyla aşağıda kaldılar bu büyük çıkışta ve işler çözülürse sonraki çıkışın öncüsü ve lider senetleri olabilir.. Burada da büyük çanağın sağ omuzu mu yapılıyor yoksa daha büyük bir düşüşün ön sinyalleri mi anlamak zor..Son dip "9.45" de.. Altına gidişe stoploss olarak bakılabilir.. Yukarıda dirençler sırayla "10.21", "10.61" ve "10.72" de.

Akenr:

 

Pek hareketliliği sevenlere göre değil.. Uzun zamandır düşüş trendinde ve yatırımcıyı çok üzdü.. Alış satış kademelerinde tonlarca lot var ama kimse almaya niyetli değil sadece yazmaya niyetli sanki.. Yatırımcının sabrını zorlayabilir.. Şu sıralarda TOBO çalışması içine girer gibi gözüküyorsa da ilgi yok piyasa tarafında.. Bir yerden bir yere gidene kadar sanki mevsim dönüyor desek yeridir.. Çok ağır gidiyor.. Bugünlerde "macd" satışa dönüyor gibi tetik çizgisine yanaştı.. Bakalım ne olacak ? Yatırımcıya bol bol sabır diliyorum ! Son dip "0.93" de.. Güçlü direnç "1.20" de.

Aksa:

 

Çıkış trendi devam ediyor ama eski tepeye geldi ve satışlarla karşılaşılıyor kısa vadede.. "14.56-10.86" arasında sıkışma alanı oluştu..Bu çanak görünümü şirketin şimdiye kadar gösterdiği performansa bakıldığında ilerideki aylarda yukarı yönde katlayarak "17.00-18.00" aralığının hedeflenmesine yol açabilir.. Destek "13.00" civarındaki ortalamada.. Son dip "12.33" de.

Bagfs:

 

İçinde kalıp dayanması müthiş zor bir senet yatırımcı açısından.. Zaman zaman sinir eder milleti.. Şişman parmaklar olabilir diye de şüphelenmemek elde değil.. Yıllardır piyasanın içinde olanlar zaten bilir kimlerin olduğunu da yeniler için hayat zorlu geçebilir burada.. Sektör olarak da zor şartlar oluştu alışlarda satışlarda zira hammadde malzemesi değişik şekilde kötü amaçlarla da kullanılabiliyor ve hükümet haklı olarak satışları kontrol etmekte.. "11.00" e doğru hamle olabilir mi birileri isterse.. Hayır olmaz denemez.. Mümkün.. "11.00" in üstüne hareketlenme ciddi olursa "12.50-13.00" aralığını hedefler o taktirde.. Destek kısa vadede "10.00" daki hareketli ortalama civarında.

Eurtry:

 

"4.7215" deki tarihi tepeye yaklaştı ve ayrıca da çanak tamamlandığından kısa vadeli satışlar geldi.. "4.6088-4.5000" yatay alanının yukarı yönde katlanması fiyatın hedef olarak büyük çanağı tamamlamak üzere "4.72" civarına gitmesine sebep olabilir.. "4.6211" son dip ve şimdilik o seviyede destek var.. Ortamın gerginleşmesi dövize yaramıyor bildiğiniz gibi.. Diğer yandan ilkbaharda her ne kadar olmaz deniliyorsa da erken seçim ihtimali artarsa fiyat yukarıya gider o da aklınızda bulunsun.. "4.72" in üstüne hamle daha değişik bir ortama girildiğinin habercisi olacaktır.

 

Froto: tarihi zirvelere eriştikten ve 2 defa aynı seviyey geldikten sonra gelen satışlarla aşağıya kaydı. Şimdilerde toparlanma süreci içinde denilebilir.. Performans olarak çok iyidir yıllardır.. "63.45-54.10" aralığında dolaşıyor.. Ana çanağı tamamlama amacıyla yukarıya niyetlenebilir de.. Hareketli ortalamaların üstüne çıkması halinde ana zirveye doğru hareket gerçekleşebilir.. Şu sıralarda hareketli ortalamaların üstüne çıkmayı denemekte.. "55.00" in altına stop olarak bakılabilir.

Alark:

 

Fiyat yaklaşık rakamlarla "7.75-6.39" aralığında sıkıştı.. "7.50" direnci geçmişte aşıldı ama fiyat o seviyede fazla kalıcı olamadı ve anında aşağıya geldi.. Dipler yükseliyor ve dipleri birleştiren destek çizgisi aşağı yönde kırılmadıkça da senetler tutulmalıdır zira çıkış trendi devam ediyor demektir.. Fiyatın "7.50" in üstüne doğru güçlü şekilde hareketlenmesi kısa sürede "8.50" seviyesinin hedef haline gelmesine sebep olabilir.. Destek çizgisinin altına giden bir düşüşte ise stop kullanılmalıdır .

Anele:

 

Haftalık grafiğe bakıldığında senet çıkış akımı içinde çanak kalınlığı olan "H" kadar yukarıya giderek çanağı katlama hedefine doğru ilerlemekte.. Son günlerde piyasanın da etkisi ile hafif yorulma işaretleri var ama fiyat hareketli ortalamaların altına inmedikçe de trendi takip etmekte yarar var. Uzun vadede hareketli ortalama desteği "3.25"e yakın yerde görülüyor.

Karsn :

 

Uzun vadeli grafiğe bakıyoruz..Yeni beklentilerle çıkışa geçti ama bu senette ihalelerde istenen sonuçlar alınmazsa da bir anda çok sert düşüşlerin yaşandığı da unutulmamalıdır.. "2.20" direnci beklentilerle aşılıyor gibi gözüküyor. Sonraki direnç "2.50 civarında ama 2.35"e kadar gelişen çıkış hamlesinin de pek kalıcı olmadığını da görmekteyiz.. Dikkatli olunmalı.. İhalelerde başarı elde edilirse de o zaman fiyatın geçmişteki zirvelere atak yapması görülecektir doğal olarak.. Destek "1.80 ve "1.60" larda .