Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 18.01.2018

 

Adana:

 

Yükselen dipler ve fiyatta son zamanlarda bir kıpırdanma var.. Dolar bazında "1.60" a yakın yerde olan ortalamaların üstünde kaldıkça "1.79" ve hatta " 2.00" ye doğru hareketlenme olabilir.

Akcns:

 

2012 senesindeki "2.25" deki dibe yaklaşıldıkça alımların geldiği görüldü.. "2.63" den zıpladı.. Hareketli ortalamaların altında aşağıya sürüklenen senette dibe yaklaşılıyor olabilir görünüşe göre ama borsanın tüm bu yükselişine rağmen senetteki aşağı gidiş de enteresan.. Direnç hareketli ortalamalarda.. Aşılırsa o zaman "3.50" deki tepeye doğru bir hareketlenme yaşanabilir şişman parmakların da katkısıyla.

Alctl:

 

Hareketli ortalamaların altında aşağıya sürükleniyor.. İlk direnç "2.24" de..Hareketli ortalamaların üstüne çıkıldığında canlanabilir.. Destek "1.78" de.. Buralarda tutunabilirse yukarı hamle için bir umutlanma yaratabilir.. Şişman parmakların olabileceği bir yer gibi hareket ediyor.

Anacm :

 

"0.70-0.58" aralığında sıkışma yaşanmıştı.. "0.70" direncinin üstüne çıkmasıyla hareket sertleşti.. Fiyat bir sonraki direnç olan "0.88" seviyesine tırmandı.. Burada bir süre geçirip çıkışı sindirmesi beklenebilir.. Bir süreliğine çıkış durulursa da normal sayılmalıdır.. Büyük çanak ilerideki tarihlerde "1.14" de tamamlanacak.. Destek fiyat olarak geçilen “0.70” seviyesine yaklaşıldığında etkili olacaktır.

 

Aygaz: Yıllardır yatay bir alan içinde hareket etmekte.. Üst tarafta "5.00" e yaklaşıldıkça satışların geldiği alt tarafta da "2.50" ye yaklaşıldıkça alınan bir senet görünümünde.. Şu sıralarda hareketli ortalamaların olduğu "4.0" civarında destek var ve burada tutunabilir.. "4.37" direnci geçilirse de yeniden üst bant çizgisine hareketlenme görülebilir.

Dohol:

 

Taban yapma çabası denebilir mi tam emin olmamakla beraber "0.20" civarında yatay hareket içinde.. Çok uzun süredir düşüş trendi devam ediyor.. "0.20" den "0.32" deki tepelere hareket edebilmesi için radikal değişim veya şirketi etkileyebilecek bir büyük haber gerekebilir.. Başka yerlerde para kazanıp bir ara buraya uğrayabilecek şişman parmaklar fiyatta oynama yaratabilir ama kalırlar mı o meçhul.

Dow jones:

 

Çıkış giderek hızlandı.. Hareketli ortalamalardan biraz fazla uzaklaştı.. Fibonacci dış sayım hedeflerinden birine ulaştı.. Bir miktar kar realizasyonu gelebilir ama büyük bir çöküş beklenmemeli zira ABD ekonomisi büyüyor ve ortalıkta da nereye gideceğini bilmeyen ve etrafa saldıran bir para var.

BIST 100:

"32343-25639" aralığında ufak çanak görünümü tamamlanıyor.. Destek "28000" de.. Çanağın katlanması fiyatı "40000" e doğru sürükleyebilir.. Fibonacci geri alma seviyeleri olarak %50 lik geri alma "35000" de iken, %62 lik geri alma ise "40000" de bulunuyor..

 

Teknik analiz kurslarımda bahsettiğim ve benim yarattığım "Matruşka sistemi" içinde endeks aynen beklendiği gibi yoluna devam etmekte diyebilirim.

Hurgz:

 

"1.20-0.50" aralığındaki yatay alan içinde geziniyor uzun süredir ama tabii bunda grubun senetlerinin ( herkesin bildiği gibi ) piyasada baskı altında olmasının etkisi de var.. Son zamanlarda gelen internet sitesi satışı haberinin yarattığı bir hareketlilikle "1.65" e kadar tırmandı ama yeniden hareketli ortalamaların olduğu "1.00" seviyesine yanaşmakta.. Yatay alanın katlanması hedefine ulaşması bu gidişle uzun zaman alacak galiba.