Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 25.01.2018

 

BIST 100:

 

Çanak görünümü tamamlandı ve şimdi yukarı yönde çanağı katlama teşebbüsü başlamakta.. Katlama gerçekleşmesi durumunda endekste "118394" ün üstüne "H" kadar daha gidilir teknik olarak..Tuzak ihtimaline karşı ise "118000" veya biraz daha toleranslı davrananlar için "117500" seviyesi son durak olarak ele alınabilir mesela.. Bu stopu nereye koyacağız, hangi seviye uygundur ? sorusuna kesin ve net bir cevap yoktur.. Kişilerin beklentilerine ve alabilecekleri riske göre değişebilir. Genel olarak kazanmayı düşündüğünüz miktarın dörtte birini kaybetmeyi göze almalısınız denir.

Enkai :

 

"6.16-5.55" aralığındaki yatay alan içinde hareket etmekte.. Şu sıralarda "5.75" deki hareketli ortalamaların civarında ortalamaların bir üstüne çıkarak, bir altına inerek dolanıp duruyor.. Karar verilemedi ne tarafa gidileceği konusunda.. Şirket kendi senetlerini alacak haberi ile "6.16" ya kadar fırladı ama sonrasında satışlara maruz kaldı.. Birileri haber çıkmadan önce satışlar yapıp malsız yakalandı herhalde ki daha önce satılanları toplamak için aşağıya da çekmiş olabilirler.. Piyasa burası her türlü hareket görülüyor.

Glyho:

 

Kısa vadede "3.00-4.00" aralığında oluşan ve kalınlığı "h" ile tanımladığımız çanak neredeyse katlandı..Diğer yandan 2000 yılından kalma "4.74" deki tepeye de erişildi bu son çıkışla ve hatta TL bazında tarihi zirveye erişilmiş olundu.. "3.60" da hareketli ortalamaya değdiği yerden iyi kalkmış.. Burada tarihi zirvede alınır mı sorusuna cevap vermek zor.. Hareketli ortalamalara yaklaştığı yerlerde düşünülebilir.. Destek geçilen "4.00" civarında ve 20 günlük hareketli ortalamada oraya yakın yerde zaten ve yükseliyor.. Hikayesi olan bir senet olduğundan üst tarafa doğru hala sürükleyebilirler senette erken alan ve kademeleri tutan güçlü yatırımcılar.

 

Gubrf : Trende bakarsak hareketli ortalamaların altında sürüklenen fiyat dolayısıyla şimdilik aşağı yönde devam ediyor.."1.00" civarında bir direniş var düşüşe karşı.. "1.25" in üstüne çıkılması ve daha da önemlisi 50 günlük hareketli ortalamanın üstüne çıkılması fiyatta yükseliş için sinyal anlamına gelebilir.. Son dip "0.89" da oluşmuş.

Pgsus:

 

"8.97" deki tepe geçildi ama boğuşma sürüyor.. "6.03-8.97" arasındaki 3.00 dolarlık ( “H” yüksekliği ) çanağın orta vadede yukarı yönde katlanması ihtimali var.. Piyasa yükselişine devam ettiği taktirde yani piyasayı bozacak sürpriz kararlar ( erken seçim filan gibi ) olmazsa bu hedefe erişmek için çaba sarf edecektir.. Ortalamalar destek görevini üstlenmiş olup hareketli ortalamaların altına fiyat olarak sarkılmadıkça da trend yukarı yönde sürer teknik olarak.