Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 29.01.2018

 

 

BIST 100:

Kısa vadeli olarak bakıldığında ( saatlik grafikte ) trend ortalamanın üstünde yukarıya doğru hareket içinde ama diğer yandan da “macd” deki son tepe bu çıkışı onaylamadı.. Bu derhal piyasanın göçeceği anlamına gelmez ama çıkışın daha engebeli bir arazide gerçekleşebileceğini ve kolay bir yükseliş olmayacağına işaret edebilir kısa vadede..

"118000" stop.. Ortalamalar kırılmadıkça çıkış trendi içinde bulunmakta yarar vardır ama biraz da tetikte olmak gerekebilir gösterge dolayısıyla.. Sınır ötesinde “Menbiç” in boşaltılması konusunda haberlerin ne şekilde gelişebileceği takip ediliyor diye düşünüyorum.. Sıcak çatışma olmaz da telefon görüşmeleri devam edebilir.. Bu arada piyasaya düşebilecek yalan yanlış haberlere de dikkat etmek lazım zira sert dalgalanmalara sebep olabilir.

 

 

Petkm:

Dipler yükseliyor.. Kısa vadede "7.92" in altı stop olarak bakılabilir.. Yeniden "8.15" ve üstü denemesi görülebilir gibi hareket içinde.. Büyük çanak ise "8.56" da.. Uzun zamandır çıkış akımı içinde.

Sise:

 

 

Borsada ve hatta ülkede yılların medarı iftiharı şirketlerden birisi.. Her evde "Paşabahçe" mutlaka vardır ama yatırımcı da ara ki bulasın ! Başka senetlerle uğraşıp para kaybetmekten bu taraflara pek uğramadı herhalde geçen sene başından beri ama yabancı aldı gitti senelerdir.. Kısa vade kar realizasyonu olabilir.. Paralel kanalın üst çizgisi destek olarak ele alınabilir kısa vadede.. Daha alt seviyelere düşerse eğer o zaman "4.60" civarı destek olarak daha tutabilir gibi gözüküyor ama garantisi yok bu işlerin.. Uzun vadede ise yeni zirvelere gitmesi beklenir.

 

 

 

Tuprs:

Kısa vadeli grafikte tepeleri birleştiren direnç çizgisini aşma mücadelesi veriyor.. saatlik grafikte hamleler kısa süreli olabilir gerçi ama bu sıralarda endeksin de kendisine ihtiyacı var bu son eriştiği yeni zirvelerde tutunmak için.. "114.00" son dip ve altına kayılması stopları çalıştırabilir.. "117.30" un geçilmesi "120.00" ye doğru bir hamle gerçekleşmesine önayak olabilir.. Takip edilmeli.. Türkiye'nin kaç tane Tüpraş'ı var diye sormuştuk "55.00" lerde iken.. “145.00” kadar tırmanırken endeksi iyi taşıdı sırtında geçen sene.

Netas:

 

"16.50-14.80" aralığında sıkışma yaşanıyor.. "16.50" in üstüne güçlü çıkıldığı durumda "18.00" e doğru bir hamle oluşabilir.. Buradaki grupların da etkisi "18.99" dan aşağıya doğru tersyüz olma gününe bakıldığında görülür gibi.. "19.00" dan "14.00" bir anda "5.00"TL lik düşüş sert bir hareket ! "14.80" in altı normal şartlarda stopları tetiklemeli ama dediğim gibi senette başka etkenler de devreye girebilir.

Soda:

 

Günlük grafikte bakıldığında senette "4.88-5.50" aralığındaki yatay alan içinde dolaşıldığı gözlemlenmekte.. Kısa vadede ortalamanın üstünde kalmaya çalışıyor.. Uzun süredir yatırımcısına çok kazandırdı denilebilir.. Esas dert "5.88","5.56" ve "5.37" deki tepeleri birleştiren direnç ve akım çizgisinde.. Onun üstüne kendisine atabilirse bir kez daha yukarıya tırmanma ihtimali doğar.. "4.88" desteğinin altına sarkmazsa durum hala iyi gözüküyor.

Ttkom:

 

"6.97-98" direnci oluştu.. İki adet tepe oluştu o seviyelerde.. "6.16" da dip var ve hareketli ortalamalar da zaten o civarda yoğunlaştı.. Destek olarak o seviyeye bakılabilir.. "7.33-38" tepeleri daha güçlü direnç oluşturabilir zira büyük çanak da o seviyede tamamlanıyor ve teknik olarak çanak tamamlanmasından kaynaklanabilecek satışları getirebilir.. "6.00" ın altına sarkılması ise sıkıntıyı bayağı artırır.. Şirket haberleri son zamanlarda iyi takip edilmeli zira senette çalkantıyı artıracak kadar önemli son zamanlardaki gelişmeler.

Tknsa:

 

Hareketli ortalamaların üstünde tırmanıyor.. Tarihi zirvesi çok daha yukarılar "13.68" de idi bir zamanlar.. "5.34" ün altı stop olarak ele alınabilir.. Kısa vadede "5.34-5.81" aralığında sıkışma yaşanıyor.. "5.81" geçilirse o zaman "5.95" ve üstü hedef olarak ele alınabilir teknik olarak.. Çanak tamamlama hedef fiyatı "6.80" de.