Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 01.02.2018

 

 

BIST 100:

Saatlikte “macd” göstergesi alıma dönüyor..Bu çıkışın devamı halinde "K" ile yüksekliği tanımlanan ufak çanak tamamlanabilir ve katlanması halinde de hedef kısa vadede "125000" civarı olabilir.. Stop "118000" de..Bankalar sürüklemekte..Hala da gidebilir gözüküyor. Stoploss koymayı unutmayın demekteyiz yatırımcılara gerçi ama dinleyen de olmuyor ("stoploss" da biz para kaybediyoruz sıklıkla stoplanarak diyerek) !.. Bol kazançlar.

Vestl :

 

Kısa vadede tırmanıyor..Bugün "10.66" ya kadar bir taradı geri geldi.. Trader'lar ( alıp satanlar ) girip çıkıyor.. Destek "10.12" deki dibin biraz üstündeki hareketli ortalamada denilebilir kısa vadede ama trader'lar stop koyarak "10.40-10.60" aralığında girip çıkıyorlar sanki..Güçlü bir yatırımcı da var gibi bu senette.. Gidiş gelişlere bakarsak yoktur demek de zor.

Goody:

 

Bugün hareketlendi.. "4.31" deki tepeye kadar gitti ve "1" lotla o fiyatı gördü ve geri çekildi.. Dipleri birleştiren destek çizgisine ek olarak hareketli ortalamanın da olduğu "4.20" civarına dikkat edilebilir ve stop konulacaksa orası hedeflenebilir sanki normal şartlarda.. Ayrıca arka arkaya gelen diplere bakarsanız "5"er krş aralıklarla oluşmuş ! Demek ki bundan sonraki dip "4.17+0.05=4.22" de !! Esasında bakarsanız fena yer de değil ortalamalar falan.. Alımlar devam ederse "4.42" deki tepe hedeflenebilir.. geçmişteki fiyat hareketlerine bakacak olursanız bu tahtanın da bir patronu var galiba.

Vesbe:

 

Arçelik gibi beyaz eşya sektöründeki ÖTV' nin geri gelmesiyle satışların azalması filan derken senet aşağıya sarktı.. "9.50" civarında tutunmaya çalışıyor.. Hareketli ortalamaların altına sarkarsa düşüş devaöm edebileceğinden hareketli ortalamalar stoploss olarak değerlendirilebilir normalde.. Burada güçlü yatırımcıdan kaynaklanabilecek sert senet hareketleri olmuş geçmişte.. Gerek o güçlü eller gerekse sektör olarak bakıldığında da biraz zaman alabilir tırmanışlar.... "12.00" ye yaklaşıldıkça ( "11.30" dan itibaren) satışlar güçlenmekte gözüküyor.

 

Aygaz:

Uzun vadede "4.90-2.50" aralığında yer etmiş ve yatay alan içinde hareket ediyor.. Şu sıralarda ise "3.59-4.85" aralığında bir çanak tamamlama çalışması var denilebilir.. Destek "4.00" dolar civarındaki "20" ve "50" haftalık hareketli ortalamalarda gözüküyor.. "4.37" direnci aşılabilir ve yatay alanın üst çizgisine doğru hamle olabilir.. Tek dert tahtada alış satış kademelerinde yeteri kadar derinliğin olmaması olabilir.

Ykbnk:

Dolar bazında haftalık grafikte geçmişe dönerek bakıldığında yıllar içinde oluşan değişik tepeleri birleştiren düşüş akımı çizgisine bir kez daha geldi dayandı.. TOBO ihtimali göz ardı edilmemeli.. Stop "1.01" dolarda.. Gerçi ondan önce ""1.20" dolar civarında "20" ve "50" haftalık hareketli ortalamalar var ve onlar stop olarak kullanılabilir eğer fiyat onların da altına giderse.. "1.55" deki tepeyi yoklama ihtimali doğar eğer direnç yani akım çizgisi aşılabilirse.. "1.55" direnci gelecekte aşılırsa ve fiyat "2.40" a doğru ( 1-2 sene de sürebilir ona göre .. 2-3 haftalık işler değil bunlar uzun vadeli yatırım işi) hocam "2.41" den mal alınır mı ne dersiniz ?" diye sorana cevap vermeyeceğim !

Dikkat : Al tavsiyesi değildir..Bakın ve kararınızı ona göre kendiniz verin.. İtalyan ortak ve diğer konularda temel anlamda araştırma yapınız..

 

Uzun vadeli yatırımdan ne anlaşılır onu gösterdim sadece.