Ahmet Mergen ile piyasalara bakış - 05.02.2018

 

 

BIST 100:

Yorgunluk işaretleri vardı.. Biraz da dışarıdan etkilenerek artan faizleri bahane etti ve satışa geldi.. Uzun bir zamandır süren çıkış piyasası biraz olsun dinlenebilir.. "115.00" desteği var.. Gerçi kısa vadeli oyuncular "118000" de stoplamış olabilir.. Direnç "119000" de.. Alımlar konusunda fazla agresif olmaya gerek yok.

 

 

Vakbn:

"2.07-1.36" aralığındaki çanağı tamamlama çabası içinde.."2.07" direnci geçildği taktirde fiyatta "2.48" e doğru hareketlenme beklenebilir.. Direnç o seviyede çok daha güçlü olacaktır.. İlk gelişte geçilmesi zor olur.. Destek 20 ve 50 haftalık hareketli ortalamaların olduğu "1.75-1.80" aralığında.. Piyasayla beraber biraz dinlenebilir bu sıralarda.

 

 

Tuprs:

Dolar bazında 50 haftalık ortalamada.. Burada destek bulamazsa "26.00" ya doğru sarkabilir.. "33.23" deki tepe aşılmadan yeniden çıkış trendini yakalaması zor.. "37.44-31.71" aralığındaki ikili tepe görünümü senedi şimdilik baskı altında tutuyor denilebilir.. "33.23" geçilirse çanak tamamlama çalışması içine girecektir.. "29.16" son dip ve altı ilk etapta "27.50" ye kadar boş alan.. Pozisyonlar ona göre ayarlanabilir.

 

Akenr: Günlük grafikte görüldüğü gibi "1.20-0.77" aralığında gezinip duruyor..Uzun süredir bir hikayesi yok ve olsa da milletin sıtkı sıyrıldı.. Her gün kademelere tonlarca alış satış emirleri yazılıyor ! O kadar alıcı satıcıya göre fiyatın aşağıya veya yukarıya hızla hareket etmesi lazım diye düşünürsünüz ama emirler sadece yazılıyor o kadar.. Bir zamanların şaşaalı senedi şimdilerde kendi halinde ve yıllar boyunca alınan senetler de hesaplarda atıl kaldı.. Paralar geçen zaman içinde hele hele dolar bazında eridi.. Teknik olarak dirençler "1.13" ve "1.20" de.. Sabırları zorlayan bir senet.

Sasa :

 

Kasım ortalarından sonra hızlı çıkış yaşadı..Şu sıralarda yorgunluk var gibi ve "yuvarlak tepe" görünümüne dönüşme ihtimali var.. "11.00" civarındaki 50 günlük ortalama düşüşü tutabilirse iyi.. Yeniden "12.00" deki kısa vadeli 20 günlük ortalamanın üstüne çıkarsa da durumu düzeltebilir.. Ortalamanın altına sarkılması halinde ise kar satışları artabilir ve "9.50-10.00" aralığı gündeme gelebilir.. Uzun vadede ise şirketin yatırımlarının meyve vermesi ile fiyatın "15.00" in üstüne gitmesi bekleniyor ama tabii piyasa ve dünya ticareti şartlarındaki rekabet ve değişiklikler de önemli.

Yunsa :

 

"1.50" deki dirençle karşı karşıya.. Kalınlığı "T" ile belirlenen çanak yukarı yönde katlandı.. "K" kadar daha yukarı giderek "2.41" deki çanağın tamamlanması için zaman lazım.. Hareketli ortalama desteği "1.25" de.. "2.58" ve "2.41" deki tepeleri birleştiren direnç -akım çizgisi şu günlerde geçiliyor.. Geleceği açısından olumlu denilebilir.. Tahtada ayrıca belirli güçler uzun süredir devrede denilebilir.

 

 

Aksa :

İlk hedefe geldi ve çanak tamamlandı.. ""3.50-4.12" aralığında gidip gelebilir bir süreliğine ve şaşırtıcı da olmaz.."4.12 "direncinin geçilmesi uzun vadede "5.50" ye doğru gerçekleşebilecek yürüyüşün işaret olabilir ama oraya gelmesi için zaman lazım ve piyasanın da biraz yardımcı olması gerekebilir.

Egeen:

 

 

Senetler uzun süre önce ( yıllar önce “15-20 lerde ” iken) toplandı.. "318.89" dan "177.13" e inmiş.. Sonra yeniden oraya giderek çanak tamamlamış.. Burada yatırımcıya " şunu yap, bunu yap demek zor ve kimsenin de harcı değil bu seviyelerde " zira tahtada güçlü oyuncu veya güçlü yatırımcılar kontrolü elde tutuyor olabilir.. Çanak katlanabilir mi ? İsterlerse olabilir.. Kolay iş onu yapacak kişiler için.. Hareketli ortalama desteği önce "320.00" daha sonra "290.00-300.00" aralığında.. Alınacaksa da satılacaksa da yatırımcılar kimseye sormasın zira kimse o konuda söz sahibi olamaz bu seviyelerde.. Yatırımcılar kendi stratejilerini kendileri kurgulasın daha iyi.

 

Ekgyo:

Yatırımcısını çok üzen senetlerden birisi.. Genelde "2.25" e yaklaşıldıkça alınan ve "3.25" civarında da satılan bir senet.. Kopup gidemedi de.. Tonlarca alış ve satış emirleri yazılıyor kademelere.. Alınsa satılsa bari ! Hayır alınıp satılıyor esasında ama yatırımcıya sıra gelmiyor milyon lotluk kademelerden.. Ya alta verecek yatırımcı veya yukarıdan alacak.. 2 kademe kayıp daha girişten eğer alış-veriş yapacaksa gün içinde.. Alıp tutmaya kalksa yeteri kadar kazanç elde edemiyor.. O yüzden uzun süredir yatırımcılar kendileri "gyo" şirketleri gibi çalışmaya başladı ve kendileri ev alıp satıyor daha fazla kar ediyor.. Maalesef buna döndü işler.